Тепловізори та прилади нічного бачення: у чому їх різниця та які задачі виконують

В ці складні часи майже кожен з нас допомагає армії боронити нашу Україну. Окрім броніків, касок та автомобілів, волонтери часто збирають гроші на дрони, тепловізори та прилади нічного бачення. І якщо навіщо їх купувати всім зрозуміло, то як вони працюють, в чому полягає різниця між моделями і які краще обрати вже не кожен може пояснити. 

У цьому матеріалі відповідаємо на всі питання, які найчастіше виникають у малодосвідченої  людини у темі вибору тепловізорів і приладів нічного бачення.

 

Що таке тепловізор?

 

Тепловізор —  оптико-електронний пристрій, який застосовується для нічного бачення та вимірювання температури об'єкта безконтактним способом. Принцип роботи таких приладів ґрунтується на аналізі ІЧ-випромінювання, що дозволяє виявити температурну різницю між об'єктом та фоном. Конструктивно тепловізори складаються з екрану, об'єктива, матриці, елементів керування, електронної системи, пристроїв для зберігання інформації. Випромінювання на матриці фокусує об'єктив, а електроніка ретельно обробляє отримані дані.

Тепловізійні камери створюють чіткі теплові зображення, ґрунтуючись на різниці температур. А складні алгоритми простих на вигляд камер зчитують з цих зображень температурні значення. Найгарячіші місця забарвлюються в червоний, жовтий і оранжевий кольори, холодні — в синій та чорний. 

Основні сфери використовування тепловізорів: будівництво, енергетика, нафтогазова промисловість, металургійна, військова та аерокосмічна сфери. А також їх використовують у медицині і ветеринарії.

 

Військові тепловізори

 

У військовій справі тепловізори використовуються  для виявлення ворога в умовах, коли візуальне спостереження ускладнене погодними умовами або при поганому освітленні чи його повній відсутності. Потужні військові тепловізори дозволяють виявляти та розрізняти ворожі цілі на відстані від кількох сотень метрів до кількох кілометрів. 

Зверніть увагу! Якщо вам потрібно тепловізор купити, пропонуємо ознайомитися із продукцією однієї із найкращих компаній, яка створює професійну тепловізійну оптику — Pulsar. Трохи далі у матеріалі ми більше детально розповімо про цю компанію. 

Сучасні виробники пропонують теплову оптику у кількох варіантах, серед яких найбільш поширені приціли на зброю чи монокуляри. Вибір залежить від призначення. Наприклад, при спостереженні зручний монокуляр, а для стрільби підійде прицільний навіс.

 

  • Монокуляр —  компактний пристрій, його можна покласти в кишеню, повісити на ремінці. У монокулярі зазвичай багато додаткових функцій, але наявність вбудованого далекоміра забезпечує розпізнавання предмета спостереження із зазначенням відстані до нього. Завдяки спрощеній схемі роботи аксесуар відноситься до бюджетних варіантів, може використовуватися як насадка для денного прицілу. У деяких моделях конструкція передбачає роботу під ліве чи праве око. Для експлуатації в польових умовах буває передбачена установка на триногу або комплект включає набір кріплення, що дозволяє звільнити руки військового.

 

  • Приціл, встановлений на зброї, дозволяє вмить реагувати при виявленні цілі. У бою, на полюванні або при виконанні оперативного завдання така оптика захищає життя бійця. Приціли оснащуються багатьма додатковими пристроями, такими як компас, термометр, далекомір. Сумісність із балістичним калькулятором та реєстратором дозволяє не тільки виявляти ціль, але й побудувати оптимальне вогневе рішення.

 

Ціна тепловізора військового зазвичай залежить від кількох факторів: моделі, її технічних характеристик, виробника.

 

Про принцип роботи тепловізора 

 

Принцип роботи тепловізора ґрунтується на реєстрації та аналізі температур поверхні об'єктів. Нерівномірність нагріву однієї і тієї ж поверхні дозволяє формувати картину розподілу температури на ній, асоціюючи колір на дисплеї з температурою. Особливості спектрального діапазону 8-14 мкм і 3-5,5 мкм, в якому працюють тепловізори, такі, що приземні шари атмосфери найбільш прозорі для даної довжини хвилі, при цьому забезпечується найбільша дальність спостереження об'єктів, що випромінюють в діапазоні температур від -50 до + 500 градусів. У цьому діапазоні частот менші перешкоди від атмосферних явищ — туман, дощ, сніг, дим. Перед тим, як тепловізор купити, зверніть увагу на дальність виявлення тепло-контрастних цілей, а також на характеристики, про які ми поговоримо далі. 

 

На що звернути увагу перш ніж купити тепловізор? 

 

  • Роздільна здатність інфрачервоного детектора — основна характеристика, що визначає функціональність конкретної моделі та «результативність» термографування. Найдоступнішими за ціною є моделі з роздільною здатністю 60х60, тепловізори верхнього цінового діапазону мають роздільну здатність понад 640х480. Чим краща роздільна здатність інфрачервоного детектора, тим тепловізора ціна вища. Важливо не плутати роздільну здатність ІЧ-детектора з характеристиками вбудованої камери видимого діапазону та роздільною здатністю дисплея приладу. 

 

  • Роздільна здатність тепловізора — це кількість окремих «точок вимірювання» по горизонталі та вертикалі, що відображаються на термограмі. Тепловізори з високою роздільною здатністю дозволяють отримувати термограми високої якості, проте, навіть маючи модель нижчого класу (зі слабкою роздільною здатністю), можна отримати такі ж результати, виконавши серію знімків і зшивши їх за допомогою відповідного програмного забезпечення (деякі прилади мають спеціальну функцію панорамування, яка спрощує це завдання).

 

  • Частота оновлення кадрів: від 9 до 60 разів на секунду. При спостереженні параметр не відіграє важливої ​​ролі, але під час стрільби чим частіше змінюються кадри, тим менше шлейф від рухомих цілей і нижче розмитість зображення.

 

  • Ще один важливий параметр — заряд батареї. У середньому його вистачає на 4-5 годин безперервної роботи. Також, у деяких моделях передбачена наявність функції режиму сна для економії заряду. 

 

Тепловізор військовий: чим відрізняється? 

 

  • У військових тепловізорах використовується два типи матриць – a-Si та VOx. Перша, на основі аморфного кремнію, вважається застарілою технологією та встановлюється у дешевші моделі тепловізорів. Її недоліками є менша чутливість та менший температурний діапазон. Однак коштують тепловізори з матрицею a-Si не так дорого, як їх сучасні аналоги. Матриця VOx на основі оксиду ванадію більш технологічна. Вона значно чутливіша і має ширший температурний діапазон, тому ціни на тепловізор такий і вищі. 

 

  • Ще однією важливою особливістю матриць тепловізорів є роздільна здатнісь. Мінімальна роздільна здатність – 128×96 пікселів, а максимальна – 1024×768. Для військового призначення вибирати слід тепловізор з матрицею, що має роздільну здатність як мінімум 400х300 пікселів, адже чим вище цей параметр, тим на більшій відстані можна спостерігати за ворогом і розрізняти цілі (завдяки кращій деталізації).

 

  • Купуючи пристрій, слід звернути увагу на частоту оновлення матриці. Чим вона вища, тим комфортнішим для очей є прилад. Мінімальна частота - 25-30 Гц, але краще розглядати варіанти із частотою 50-60 Гц або 100-120 Гц.

 

  • Оскільки тепловізор використовується у польових умовах, його корпус має бути захищений. Більшість моделей мають ступінь захисту IP66, тобто прилад захищений від пилу та дощу. Є й моделі із захистом IP67 — вони витримують занурення у воду на глибину до 1 м на короткий час.

 

  • Топові моделі тепловізорів мають wi-fi модуль та гніздо для карт пам'яті SD. Це дозволяє не лише спостерігати за полем бою, а й робити фото та відео потрібних об'єктів, які потім можна буде переслати до командного пункту. 

 

  • Дистанція виявлення: чим більше —  тим краще, але у бойових діях має бути не менше 600 метрів для монокуляра та 1000 метрів для бінокуляра. Паралельно з цим слід згадати про кут зору (fov). Це область простору, яку можна побачити у приладі для спостереження. Якщо вам потрібні спостереження на близькій дистанції — вибирайте ширший fov. Для спостереження на дистанції за кілометр і більше підійдуть тепловізори з вужчим кутом зору.


 

Від якого виробника краще купити тепловізор військовий?

 

Країнами лідерами з виготовлення тепловізорів є США та Китай. Провідними виробниками є Guide Sensmart, iRay та HikMicro, Pulsar, AGM і ATN. Сьогодні ми більш детально розглянемо компанію Pulsar, адже саме її продукція найбільш затребувана у наших сучасних реаліях.

Бренд Pulsar (Пульсар) належить компанії Yukon Advanced Optics Worldwide. Тепловізори, приціли та монокуляри Pulsar мають величезний попит у всьому світі. Це одні з найкращих приладів на ринку за споживчими якостями та ціною.

Зверніть увагу! Купити тепловізор Пульсар ви можете на цій сторінці нашого сайту. 

Компанія Yukon Advanced Optics Worldwide була заснована у 1998 році на базі двох приватних підприємств. На старті свого розвитку компанія продавала денні оптичні прилади (зорові труби та біноклі) під маркою Yukon. З роками асортимент зростав і компанія почала випускати прилади нічного бачення та приціли NVRS. Широка лінійка ПНБ стала основою торгової марки компанії Pulsar. Якщо вас зацікавив тепловізор Пульсар, ціну на модель та детальний опис характеристик можна знайти в картках опису товарів на нашому сайті. 

Сьогодні Yukon Advanced Optics Worldwide — це найбільший виробник спостережної оптики для цивільного ринку, в асортименті компанії: цифрові приціли нічного бачення, цифрові лазерні далекоміри, денні оптичні приціли, тепловізійні прилади, нічні насадки на денні приціли, приціли з лазерним насадки, біноклі та окуляри нічного бачення. 

 

Що таке прилад нічного бачення? 

 

Пристрій нічного бачення (ПНБ)— це прилад, за допомогою якого можна посилювати видимість у темний час доби, робити об'єкти чіткими та придатними для вивчення та спостереження. Користування ними имагає знань трохи більших, ніж просто “вмикай і дивись”. 

Спочатку прилади нічного бачення (ПНБ) розроблялися для оборонних цілей. Це цілком зрозуміло, адже під час проведення військових операцій спроможність діяти вночі не гірше, ніж вдень допомагає врятувати багато життів військових та впливає на ефективність бойових дій, тому такі прилади давно є на озброєнні у арміях більшості країн світу.

Прилад нічного бачення у тому вигляді, якими ми їх знаємо зараз, почали використовувати американські солдати під час операцій на Близькому Сході. Хоча найперші подібні розробки використовувалися і під час Другої світової Війни. Зараз за допомогою ПНБ ночами літають рятувальні гелікоптери та військові винищувачі, а  також сучасні безпілотники оснащуються тепловізорами. 

Завдяки зменшенню ціни та розвитку технологій,  крім військових ще й мисливці, натуралісти та правоохоронці мають можливість користуватися ПНБ там, де їм це необхідно. Якщо вам потрібно прилад нічного бачення купити, завітайте на цю сторінку нашого інтернет-магазину. 

 

Прилади нічного бачення для військових: на що звернути увагу? 

 

При порівнянні виробів ПНБ слід звернути увагу на такі параметри:

 

  • Сигнал/шум. Від цих параметрів залежить, наскільки якісним буде зображення під час поганої видимості. Краще купувати моделі із співвідношенням менше 20. 
  • Роздільна здатність. Цей параметр впливає на якість передачі зображення. Найкраща роздільна здатність 30-70 lp/mm. Нові моделі, як правило, видають хорошу деталізовану картинку. Якщо вам потрібно прилад нічного бачення купити із високою роздільною здатністю, рекомендуємо звернути увагу на продукцію компанії Pulsar. 
  • Збільшення зображення. Цей параметр зазвичай зазначений у назві моделі. Наприклад, якщо вказано 4x, це означає, що побачити об'єкт з відстані 40 метрів можна як із 10 м. У ПНВ ця величина залежить в основному від якості об'єктива. Чим параметр більший, тим дорожче буде техніка, а кут огляду – менше. 

 

Зверніть увагу! Якщо вам потрібен прилад нічного бачення (ціна на товар вказана у картці опису товару), завітайте на цю сторінку нашого сайту. У каталозі наявні ПНБ від таких компаній, як: Bresser, Bushnell, Daking, Infiray. 

 

  • Поле зору. Чим краще ця характеристика, тим більше простору вдасться промоніторити під час використання ПНБ. Це особливо корисно для представників митних служб і військових, оскільки широкий кут огляду дозволяє точніше продумати свої дії та швидко орієнтуватися.
  • Розмір об'єктива. Чим він більший, тим яскравіше видається зображення. Ще одна важлива характеристика — світлосила. Чим менша фокусна відстань об'єктива до його діаметра, тим менш темною картинка вийде.
  • Габарити. Популярність моделей великою мірою залежить від цього параметра. Хто хоче носити на голові багато кілограмову річ? Невеликий розмір та вага також мають значення при виборі прицілу. Але треба попередити, що на супер легкий ергономічний прибор нічного бачення, ціна може бути трохи вища, ніж на застрілі аналоги. 

 

Замислюючись про те, як вибрати ПНБ, також варто подумати про додаткові функції. Наприклад, наявність ІЧ-підсвічування, що збільшує потужність приладу або можливість записувати відео та передавати його. Якість виготовлення також не варто скидати з рахунків. Корпус повинен бути виготовлений з удароміцного водонепроникного матеріалу. А ще у деяких випадках може знадобитися пристрій із функцією телевізора або Wi-Fi, тому це краще запитати у військових, яким планується купити ПНБ. 

І наостанок, ще хотіли б зазначити, що якщо вам потрібна справді надійна техніка нічного бачення, то про бюджетні пристрої варто забути. Якщо прилад обирається не за ціною, тоді варто придивитися до моделей, які вже зарекомендували себе надійними помічниками у використанні.

Тож, якщо вам потрібен нічний приціл Пульсар, або останні моделі тепловізорів чи ПНБ цього бренду, або Bresser, Bushnell, Daking, Infiray завітайте до нашого інтернет-магазину! За більш детальною констультацією звертайтеся до наших менеджерів, подзвонивши за одним із телефонних номерів, вказаних на сайті!

Пожалуйста, подождите, идет загрузка...